Rozšíření plazmového řezáku je v posledních několika letech naprosto enormní, takže se řezačky nacházejí nejenom na profesionálních stavbách, ale také v soukromých dílnách šikovných kutilů. Bohužel někteří lidé práci s plazmovou řezačkou často podceňují, což je pochopitelně špatně. Vysoká teplota v kombinaci s relativně snadnou ovladatelností totiž může v nešikovných rukách vyústit v život ohrožující zranění. Plazmový hořák proto pořizujte vždy s bezpečnostním vybavením.
V čem je riziko plazmového hořáku?
Plazmový hořák se v současné době běžně používá na řezání jakýchkoliv kovových materiálů. Plazma si totiž bez větších problémů poradí s ocelí i jejími slitinami a také s niklem či mědí. V této vynikající vlastnosti se ovšem skrývá i obrovské riziko, protože plazma dosahuje při výfuku z plazmového hořáku neuvěřitelně vysoké teploty. Kov je díky tomu sice roztaven jako máslo, ale při neopatrné manipulaci hrozí velké riziko zranění.
Jak nepodcenit bezpečnost práce?
I když moderní plazmové řezačky disponují určitými bezpečnostními opatřeními, přesto byste neměli zacházení s plazmovým hořákem podceňovat. Vždy byste si měli nasadit kvalitní bezpečnostní brýle, protože při řezání kovu za vysoké teploty mohou odletovat malé částečky rozpálené na teplotu několika tisíc stupňů. Díky ochranným brýlím se vám do očí nedostanou žádná cizí tělesa, takže se o svůj zrak nemusíte obávat.
Jaké vybavení si koupit?
Další částí bezpečnostního vybavení by měly být boty s pevnou špičkou. Ideální jsou pracovní boty nad kotníky. Samozřejmostí by měly být kvalitní montérky a také rukavice. Dotýkat se rozžhaveného plazmového hořáku pouze holou rukou je totiž takřka nemožné, takže se nebojte investovat do masivních rukavic vyrobených z odolné kůže. Jejich velkou výhodou je pohodlnost nošení.
Při práci s plazmovou řezačkou byste bezpečnost práce určitě neměli podceňovat. Rozžhavené kousky kovu vám totiž mohou nepěkně ublížit.